PROMOCJA NA TUŃCZYKA WĘDZONEGO 100zł/kg - ZAPRASZAMY NA irybka.pl
W dniach 22-29 lipca ograniczony asortyment z uwagi na urlop
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy zacząć wprowadzać rybę do diety niemowlaka?

Kiedy zacząć wprowadzać rybę do diety niemowlaka?

Ryby w diecie dziecka powinny pełnić ważną rolę. Pod względem wartości odżywczej mięso ryb nie ustępuje mięsu innych zwierząt, a nawet je przewyższa, zwłaszcza pod względem zawartości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D) oraz składników mineralnych (jod, fluor, potas, fosfor). Ryby zawierają tyle samo pełnowartościowego białka (potrzebnego do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka), co drób czy wieprzowina. Rybie mięso jest bogate w witaminy z grupy B. Tłuste morskie ryby są również cennym źródłem kwasów omega-3, koniecznych do rozwoju mózgu, wzroku, wspierania odporności.
Rybie mięso jest delikatne, dzięki czemu układ pokarmowy maluszka trawi go łatwiej.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów, do menu dziecka nieobciążonego alergią i karmionego butelką rybę można wprowadzić już w 6 lub 7 miesiącu życia.
Zaleca się u dzieci karmionych piersią – w 7. miesiącu życia, a u karmionych butelką – miesiąc wcześniej. Oczywiście, trzeba obserwować, czy podanie ryb nie wywołuje wspomnianej reakcji alergicznej. W tym celu nie powinno się równocześnie wprowadzać innych nowych pokarmów.
Niemowlakowi można podawać ryby słodkowodne i morskie. Dziecko powinno jeść zarówno ryby chude (np. sandacz, mintaj, dorsz czy morszczuk), jak i tłuste (łosoś, halibut, śledź, makrela). Cenniejsze, ze względu na zawartość kwasów omega-3, są tłuste ryby morskie.
Jeżeli zaś chodzi o formę pierwszych rybnych posiłków, to zaleca się aby ryba była ugotowana na parze. Podawać chudszą rybę o jasnym mięsie, np. sola, dorsz albo morszczuk dokładnie oczyszczona z ości i po rozdrobnieniu dodana do zupki. Dopiero później należy zacząć rozszerzać dziecięcy jadłospis o tłuste gatunki morskie, jak łosoś czy śledź.
W starszym wieku (około 2 roku) można też zacząć wzbogacać repertuar dań rybnych o rybę pieczoną (np. w rękawie lub w folii aluminiowej) czy nawet grillowaną, niekoniecznie natomiast smażoną i wędzoną.

WAŻNE !! - Dzieciom nie zaleca się podawania ryby pangi, hodowanej często w stojącej, brudnej wodzie – może zawierać substancje toksyczne. Należy też unikać ryby maślanej – ma niestrawne woski, które mogą wywoływać zatrucia pokarmowe u małych dzieci.

 

Nie zalecamy gotowych dań rybnych w panierce, szczególnie paluszki rybne, (które dzieci uwielbiają - niestety) stanowiące nierzadko produkt „rybo-podobny”. Warto wybrać np. kostkę czystą bez panierki lub też wysokiej jakości filety mrożone (produkcji morskiej)które są dostępne w naszym sklepie www.irybka.pl

Chcemy mieć zdrowe i mądre dzieci to podawajmy im sprawdzone produkty żywnościowe. Najlepiej przekonywać dzieci do smaku ryb już od najmłodszych lat, bo wtedy od początku będziemy wyrabiać u nich zdrowe nawyki żywieniowe.

.

Polecamy
Zespół irybka.pl

 

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1509 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-24
Cały czas wysoki poziom obsługi. A ryby inne niż w marketach i sklepach. Sa super i dziękuje.
2024-06-10
Bardzo profesjonalny serwis, duża pomoc i wyrozumiałość gdy pojawiły się problemy. W rozmowie z panem który odebrał telefon widać wielka chęć pomocy, jednocześnie pełna informacje o produktach. Tylko życzyć sobie aby inni brali przykład z tej firmy.
pixel